Czym tak naprawde jest system erp

Nikt nie wątpi, że żyjemy w epoce intensywnego rozwoju informatyki. Coraz większa część naszego życia jest zależna od komputerów i oprogramowania. Nie jest to, jak może się wydawać na pierwszy rzut oka, coś negatywnego. Dzięki współzależności od programistów jesteśmy w stanie zwiększyć efektywność swojej pracy oraz stworzyć nowe miejsca zatrudnienia. Niektórzy z nas niedocenianą roli, jaką odgrywa w kształtowaniu bogatej społeczności informatyka.


Od jakiegoś czasu coraz częściej słyszy się o systemie ERP. Wielu z moich znajomych używało tego terminu, jednak nie potrafili mi oni wyjaśnić, co się pod nim kryje. Często pojawiał się również w radiu i telewizji. Któregoś razu zdecydowałem się dowiedzieć, czym w istocie jest system ERP. W tym tekście streszczę to, czego się dowiedziałem.
ERP to skrót od Enterprise Resource Planning. Oznacza to tyle, co „planowanie zasobów przedsiębiorstwa”. Pod tym terminem kryją się informatyczne systemy aplikacji pozwalające na zintegrowanie wzajemne wszystkich procesów, które mają miejsca na różnych szczeblach firmy. System erp umożliwia zoptymalizowanie pracy w wielu aspektach działalności przedsiębiorstwa, które korzysta z takiego oprogramowania. Odbywa się to między innymi na płaszczyznach takich, jak zarządzanie ludzkimi zasobami, finanse, czy logistyka lub produkcja. Te oprogramowania dzięki konstrukcji opartej na modułach oraz wielozadaniowości są wprowadzane do coraz większej ilości firm. Skutkuje to znacznym usprawnieniem całej produkcji oraz polepszenia ogólnego funkcjonowania firmy. Dzięki temu rosną również zarobki poszczególnych pracowników. Rzecz jasna, największe korzyści odnosi zarząd firmy, jednakże zauważalnie polepsza się także sytuacja ludzi pracujących na niższych szczeblach przedsiębiorstwa.
Dokonajmy teraz krótkiego przeglądu branż, w jakich stosuje się systemy ERP. Można tu wymienić przemysł mleczarski, stalowe centra serwisowe, handel, doradztwo finansowe, przemysł związany z uprawą roślin i wiele innych. Szczególnie owocne jest stosowanie wspomnianego oprogramowania w różnych placówkach naukowo-badawczych, co przekłada się w bardzo dużym stopniu na efektywność badań.