Na jaka pompe membranowa sie zdecydowac

Pompy membranowe to przykład pomp przemysłowych, gdyż są to urządzenia wyporowe, które porusza membrana za pomocą dźwigni. Ten rodzaj pomp nie powoduje żadnych przecieków podczas pompowania, toteż najczęściej używana jest do pompowania zanieczyszczeń oraz substancji chemicznych. Działanie takich pomp oparte jest na ruchu membrany. Połączona membrana z zaworami na wlocie i wylocie pompy, wytwarza efekt ssania po stronie ssania pompy i efekt tłoczenia po stronie tłocznej. Pompy membranowe mają możliwość pompowania cząsteczek milimetrowych, większe wielkości powodują, że pompa zacina się i przestaje działać, należy ją wtedy oczyścić.
Pompy membranowe posiadają różne membrany:
– NR guma naturalna,
– NBR,
– FKM VITON,
– SANTOPREN.

W różny sposób są też takie pompy napędzane, a rodzaje ich napędu to:
– sprężone powietrze,
– silnik elektryczny,
– silnik spalinowy,
– hydraulicznie.
Każdy sposób napędzania jest dobry, nie ma tutaj szczególnych reguł. Przykładem pompy membranowej, może być pompa z silnikiem elektrycznym lub silnikiem spalinowym, gdyż jest to duża pompa stosowana w budownictwie lub przemyśle. Taka pompa zasysa z 7m, długo działa na sucho, ma możliwość pompowania bardzo gęstej cieczy, istnieją jej wersje jedno membranowe lub dwu membranowe. Duże pompy są mobilne, ich konstrukcje posiadają doczepione koła, w ten sposób można je łatwo przemieszczać na przykład na budowie. Silnik elektryczny musi posiadać jakieś źródło zasilania, natomiast silnik spalinowy działa na zasadzie wlania do niego paliwa.
Innym przykładem mogą być pompy membranowe powietrzne, które pompują ciecze o dużej lepkości i zanieczyszczeniu, używane są między innymi w przemyśle i górnictwie. Pompa taka pracuje w różnych warunkach, może także dobrze działać w warunkach zanurzenia w cieczy jak również i na sucho. Takie pompy zasysają na sucho od 2- 6 metrów, a na mokro 7-8 metrów.
Dzisiaj jest bardzo duży wybór pomp zarówno membranowych jak i innych działających na innych zasadach, nie tylko na zasadzie wmontowanej membrany. Istnieją pompy wałowe, zębate, śrubowe.

Więcej informacji na: http://www.grupa-wolff.eu/urzadzenia-cieczy-past/pompy-membranowe-tlokowe